در گروه های خبری ویژه
×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 692

مقاله

مدارس هوشمند ! اما این کجا و آن کجا . . . ( مقاله)

سه شنبه, 21 دی 1395 ساعت 03:22 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

به قلم مهندس هادی مختاری پر / مدرس دانشگاه و تولید کننده سیستم های هوشمند نرم افزاری
« منتشر شده در هفته نامه دنیز - ارومیه »

فناوری اطلاعات و ارتباطات، تحولات گسترده‌ای را در تمامی عرصه‌های اجتماعی بشریت به دنبال داشته و به عنوان عمده‌ترین محور تحول و توسعه در جهان منظور شده است. کامپیوتری شدن بسیاری از امور جاری مردم، انجام بسیاری از کارهای روزمره بانکی با استفاده از اینترنت و شبکه‌های ارتباطی در منزل، آموزش الکترونیکی و مجازی و عدم نیاز به حضور در کلاسهای درس، توسعه و ترویج تجارت الکترونیکی از دستاوردهای فناوری اطلاعات است و در رفاه و آسایش مردم نقش دارند.

همانطور که مستحضر میباشید امروزه بحث مدارس هوشمند یکی از مطالب داغ در مدارس آموزش و پرورش و بالاخص محیط اینترنتی و سایر مجامع آموزشی میباشد . در قدم اول به تعریف درست از مدارس هوشمند و زیر ساخت های آن می پردازیم .

تعریف درست مدرسه هوشمند ؟
مدارس هوشمند مکانی است که جهت ایجاد محیط یاددهی – یادگیری و بهبود نظام مدیریتی مدرسه و تربیت دانش آموز پژوهنده مبتنی بر علم نوین طراحی شده و کنترل و مدیریت آن مبتنی بر فناوری رایانه و شبکه می باشد و محتوای اکثر دروس آن الکترونیکی و سیستم ارزشیابی و نظام آن هوشمند است .

پروسه تبدیل مدرسه سنتی به مدرسه هوشمند مستلزم رعایت موارد ذیل میباشد :
محيط ياددهي و يادگيري مبتني بر محتواي چند رسانه اي
زير ساخت توسعه يافته فناوري اطلاعات
مديريت مدرسه توسط سيستم يکپارچه رايانه اي
برخورداري از معلمان آموزش ديده در حوزه فناوري اطلاعات
ارتباط يکپارچه رايانه اي با مدارس ديگر

 در حقيقت مدارس براي تبديل به يک مدرسه کاملا هوشمند بايد بتوانند کليه عناصر ذکر شده را تأمين کنند . در مدل مفهومي ارائه شده سعي گرديده تا به کليه جنبه هاي توسعه يک مدرسه هوشمند ، در حوزه ي سخت افزاري ، نرم افزاري و نيروي انساني توجه شود و تعريف ارائه شده نيز کاربردي باشد.

ولی اما تعریف غلط مدرسه هوشمند در اکثر مدارس کشور و استانمان ؟
در سال های اخیر شاهد تغییرات اساسی و بنیادی در رابطه با مدارس هوشمند در مدارس کشور و استانمان هستیم بطوریکه با تلاشهای آموزش و پرورش استان مدارس در مسیر هوشمند سازی گام برداشته اند ولی مشکل اساسی اینجاست که اکثر این مدارس بویژه بخش غیر دولتی خواسته و یا نا خواسته بدون توجه به اصل مطلب هوشمند سازی , صرفا به فکر استفاده از عنوان تبلیغاتی هوشمند سازی در مدارس خود هستند و تنها با خرید یک یا چند سیستم وایتبرد هوشمند که به تنهایی و بدون تامین عناصر بیان شده و محتوای چند رسانه ای مناسب درسی صرفا تکه سخت افزاری بیش نیست و کاربرد خاصی را در بخش آموزشی نخواهد داشت . در چنین شرایط نا مناسب که بستر کلی برای چنین حرکت رو به فناوری به صورت صحیح پایه ریزی نشده است و مدیران مدارس برای پیشی گیری تبلیغاتی از رقبای خود بدون در نظر داشتن تامین عناصر ساختاری نظام آموزشی هوشمند به خرید برخی از سخت افزارهای هوشمند مبادرت مینمایند که عدم استفاده مناسب از آنها بزرگترین لطمه را به سیستم آموزشی هوشمند وارد می نماید و از سوی دیگر باورهای غلط نسبت به مدارس هوشمند در بین دانش آموزان , اولیا , دبیران و در کل جامعه رواج خواهد یافت.

✅باور ما بر این است که آموزش و پرورش به عنوان نهاد مرتبط با موضوع فوق تدابیر خاصی را برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی فراهم نموده و انشاالله در آینده نه چندان دور شاهد پیشرفتهای خاصی در زمینه هوشمند سازی مدارس در کشور , بالاخص استان عزیزمان خواهیم بود

خواندن 1306 دفعه
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
کد: 325

سخنرانی های مهم

فیلم‌ها و تصاویر منتخب

Template Settings

Color

For each color, the params below will give default values
Black Blue Brow Green Cyan

Body

Background Color
Text Color
Layout Style
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family